Łąkotka znajdująca się w kolanie jest głównym, naturalnym amortyzatorem obciążeń. W przypadku uszkodzenia łąkotki należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza ortopedy, ponieważ lekceważenie objawów może doprowadzić do rozwoju wielu niepożądanych urazów.
Objawy obrażeń łąkotki to najczęściej ból po bocznej lub środkowej stronie kolana, który nasila się podczas wysiłku fizycznego lub bezpośrednio po nim, kłopoty z wyprostowaniem lub zgięciem kolana, opuchnięte kolano, które jest wynikiem gromadzenia się w nim płynu, charakterystyczny trzask w kolanie podczas ruchu oraz przeskakiwanie stawów kolanowych.
Jeśli zauważyłeś u siebie występowania wyżej wymienionych objawów, możesz złagodzić ból używając zimnych okładów lub chłodząc kolano mrożonką oraz powinieneś udać się do ortopedy w celu przeprowadzenia badań. W przypadku urazów łąkotki przyśrodkowej, lekarz zaleca wykonanie badania USG łąkotki, a gdy obrażenie dotyczy słabo widocznej, łąkotki wewnętrznej, wykonuje się rezonans magnetyczny.
Leczenie i rehabilitacja w przypadku urazów łąkotki
Jeśli łąkotka nie została zmiażdżona, wykonuje się fizykoterapię z wykorzystaniem laserów, krioterapii oraz pola magnetycznego. Jeśli w łąkotce wystąpi nieduże pęknięcie, może ona zregenerować się samodzielnie. Przy większych pęknięciach rozległych lub pionowych, wykonuje się zszywanie jej za pomocą artroskopu. Po operacji należy pamiętać o nieobciążaniu łąkotki. Pierwsze ćwiczenia można wykonywać dopiero po upływie 3 miesięcy. Do aktywności fizycznej można wrócić dopiero po 4 miesiącach od czasu wykonania zabiegu.
Jeśli u pacjenta występuje mały uraz w dobrze ukrwionej części, stosuje się leczenie zapobiegawcze, polegające na usztywnieniu kończyny. Podczas unieruchomienia należy dbać o ćwiczenia izometryczne. Realizacja programu rehabilitacyjnego rozpoczyna się po 2-4 tygodniach od okresu uszkodzenia. Jeśli po upływie 2-3 miesięcy od czasu zrealizowania rehabilitacji, objawy dalej pojawiają się, należy zastosować leczenie chirurgiczne.
Podczas wystąpienia kontuzji i przeprowadzania rehabilitacji, warto pomyśleć o kupnie stabilizatora stawu kolanowego, który ogranicza albo całkowicie uniemożliwia wykonywanie ruchów w przypadku zgięcia stawu czy wyprostowania go oraz znacznie odciąża staw i stabilizuje rzepkę w kolanie.
Rehabilitacja po wykonaniu zabiegów operacyjnych
Po interwencji chirurgicznej rozpoczyna się fizjoterapię, która zapobiega powstawaniu zrostów w stawie kolanowym, wzmacnia mięśnie oraz poprawia ruchomość stawu. Podczas rehabilitacji wykonuje się również ćwiczenia wzmacniające mięśnie np. ćwiczenia na niestabilnym podłożu z pomocą taśm elastycznych. Do zabiegów fizykoterapeutycznych stosuje się pole magnetyczne, ultradźwięki, prądy oraz laseroterapię. Często stosuje się również taśmy kinesiotapingowe, które nakleja się na kolanie. Taki rodzaj leczenia może w wielkim stopniu złagodzić powstające objawy oraz poprawić stabilizację stawu. Dokładny program rehabilitacji dobrany jest przez lekarza indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta oraz do stopnia niebezpieczeństwa występującego obrażenia.
Dodaj komentarz