widoki

Szkodliwy smog, który mocno miesza nam szyki

Ostatnimi czasy bardzo wzrosła świadomość ekologiczna. Ludzie coraz częściej zwracają uwagę na otaczającą nas przyrodę, dbają o otoczenie.

Zwiększa się dbałość o środowisko

Większość ludzi doskonale wie, że ochrona środowiska to nie wymysł urzędników czy kierunek na studiach, ale przede wszystkim to troska o nas samych. Przebywanie w czystym otoczeniu to nie tylko przyjemność dla naszych zmysłów, ale przede wszystkim korzyść dla naszego zdrowia. A to przecież jest najważniejsze. Niestety nie wszystko jest jeszcze zrobione. Mowa tutaj o wszechogarniającym nas smogu. Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby przekonać się że smog jest wszędzie i prawie zawsze. Szczególnie widać to w miesiącach zimowych. W naszym kraju, ale nie tylko w naszym, bardzo często do ogrzewania naszych domów, stosujemy zwykłe piece węglowe.

chmury

Często też jako opału używamy nie tylko czystego węgla, ale też różnych śmieci. I chociaż służby robią co mogą, aby ograniczyć takie praktyki, to jednak wciąż jest to poważny problem. Najgorzej sytuacja wygląda w dużych miastach, szczególnie w ich starych częściach. Tam właśnie przeważają piece. Nowe osiedla są zazwyczaj wyposażone w bardziej nowoczesne ogrzewanie. Jeśli więc mieszkamy w domu jednorodzinnym i możemy wymienić stary piec na jakiś bardziej ekologiczny, zróbmy to. Zdrowsze powietrze z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. A to przecież ono jest wartością największą. Na nim nie można oszczędzać.

Czyste powietrze to również lepsza przyszłość naszych dzieci. Przecież każdy chce, by jego pociecha była zdrowa i szczęśliwa.