Choroba, której objawy są często ignorowane nie tylko przez pacjentów, ale również przez lekarzy. Niedoczynność tarczycy występuje 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, a dolegliwości, jakie ze sobą niesie w sposób znaczący wpływają na życie osoby chorej. Wykrycie przypadłości to dopiero wierzchołek góry, ponieważ dobór odpowiedniej dawki leku to proces, który często trwa nawet kilka miesięcy, a przyjmowanie hormonu jest na stałe.
Czym jest niedoczynność tarczycy?
Tarczyca to niewielki narząd w szyi, który odpowiada za wytwarzanie i uwalnianie hormonów. Tyroksyna i Trijodotyronina mają wpływ na wiele funkcji organizmu, mianowicie na metabolizm i produkcję ciepła. Choroba niedoczynności tarczycy to zaburzenie, w wyniku którego narząd tarczycy produkuje zbyt małą ilość hormonów, które są dla organizmu niezbędne. Powodowana najczęściej przewlekłym zapaleniem tarczycy nazywane inaczej Hashimoto, leczeniem jodem radioaktywnym lub usunięciem całego narządu tarczycy.
Objawy niedoczynności tarczycy
Pojawiające się dolegliwości mogą być mylące, dlatego tak wiele osób je ignoruje. Do najczęściej występujących należy uczucie ciągłego zimna, które występuje nawet w upalne dni. Zazwyczaj pojawia się na określony czas ( od kilku do kilkudziesięciu minut ) i obejmuje głównie stopy i dłonie. Kolejnym objawem jest zmęczenie i senność, które usprawiedliwiane są dużą ilością pracy i stresem, jednak brak sił powodowany niedoczynnością tarczycy jest znacznie silniejszy i bardziej kłopotliwy niż ten wywołany przez nadmiar obowiązków. „Niedoczynni” mają również problemy z kontrolą masy ciała oraz zaparciami. Zwolniony metabolizm skutkuje nagromadzeniem się dodatkowych kilogramów, zatrzymywaniem się wody w organizmie oraz utrudnioną perystaltyką jelit. Kobiety mają również zaburzony cykl miesiączkowania, który skutkuje problemami z zajściem w ciążę. Rzadziej występujące objawy to problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, stany depresyjne i lękowe, bezsenność, a nawet agresja.
Polecamy: Czas na herbatę
Diagnoza i leczenie
W celu potwierdzenia wniosków wyciągniętych z pojawiających się objawów należy wykonać badania hormonalne z krwi. Pierwszym krokiem jest ustalenie stężenia TSH, które może zlecić lekarz rodzinny. Jeśli wynik będzie powyżej normy, koniecznie będzie trzeba zrobić kolejne badanie, jakim jest pomiar stężenia FT4, czyli tyroksyny. Jeśli wynik wskaże niedoczynność tarczycy, należy udać się do specjalisty – endokrynologa. Leczenie tarczycy polega na przyjmowaniu hormonu tarczycy, którego poziom zostanie ustalony przez lekarza. Taki proces często trwa nawet kilka tygodni, jednak konieczne jest unormowanie stężenia TSH i FT4 we krwi dla prawidłowego samopoczucia i funkcjonowania organizmu. Tylko regularne przyjmowanie leku przyniesie odpowiednie rezultaty. Tabletka powinna być brana rano, na czczo, nie mniej niż 30 minut przed posiłkiem.
Oprócz przyjmowania leku, wpływ na poprawę pracy tarczycy ma również odpowiednia dieta i styl życia. Jadłospis należy wzbogacić o produkty bogate w jod, z niskim indeksem glikemicznym. Źródłem jodu są owoce morza, algi, ryby morskie, żurawina, wiśnie, szpinak, ziemniaki, szparagi, fasola. Warto też sprawdzić https://www.allecco.pl/43692,tarczyca-bajkalska-80-tabletek-krazenie-i-cisnienie-naczyniowe.html.