krew

Nieprzyjemne skutki oddawania krwi

Jednorazowe oddanie krwi powoduje utratę około 450ml tej jakże cennej życiowej substancji. W praktyce jest to utrata około 8-11% całkowitej objętości krwi krążącej w organizmie dorosłego – zdrowego człowieka. W większości przypadków u osób oddających krew organizm adaptuje się w sposób błyskawiczny, jednak istnieje grupa krwiodawców, który na skutek oddania krwi mogą czuć się nieco gorzej pod względem zdrowotnym. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do omdleń.

Kiedy możemy poczuć się gorzej?

Mitem jest, że ktoś, kto raz oddał krew będzie musiał ją oddawać regularnie. Organizm jest w stanie wrócić na właściwie tory kilka godzin po zabiegu, choć w niektórych przypadkach ryzyko złego samopoczucia jest większe. Ma to związek z masą ciała krwiodawcy – osoby o niższej wadze z pewnością dotkliwiej odczuwać będą utratę blisko 0.5l krwi. Z tej przyczyny specjaliści odradzają oddawanie krwi osobom nadmiernie chudym, gdyż mogą oni sobie tym zaszkodzić. Innym przypadkiem narażającym nas na złe samopoczucie jest palenie tytoniu tuż przed zabiegiem. Jak ukazują badania statystyczne – w 9 na 10 przypadków palacz czuł się znacznie gorzej po oddaniu krwi. Do powszechnych objawów w takich sytuacjach zaliczamy zawroty głowy, które są skutkiem niedotlenienia jakie powoduje działanie nikotyny. Podobnie rzecz się  ma z alkoholem – ten, jak wiemy walnie przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych, a w tej sytuacji nadmiar krwi gromadzi się w obwodowych naczyniach powodując podobnie jak w przypadku nikotyny – niedotlenienie.  Ciekawostkę stanowi również fakt, iż osobom, które oddały krew odradza się przebywanie w wysokich temperaturach, które mogą być spowodowane nadmiernym ogrzaniem pomieszczenia, bądź zbyt dużą ilością ciepłych ubrań. Narażenie na wysoką temperaturę organizmu powoduje dokładnie te same skutki co wspomniany alkohol, tłumaczy specjalsita z https://www.allecco.pl/.

Jak radzić sobie z organizmem?

Gdy oddaliśmy krew i poczuliśmy się słabo należy natychmiast poinformować najbliższe osoby o fakcie oddania krwi oraz poinstruować najbliższe otoczenie o kolejnych krokach. Do tych zaliczamy położenie się z nogami ułożonymi wyżej niż głowa, bądź skłon w którym głowa znajdzie się na wysokości kolan. W drugiej sytuacji należy podnosić się stopniowo i wolno, aby nie narazić się na kolejne zawroty głowy, bądź krwawienie z nosa. Po oddaniu krwi warto pamiętać o stosowaniu się do zaleceń lekarza i personelu danej służby, a także czynnościach takich jak trzymanie ręki z której pobrano krew w pozycji prostej i jej nie nadwyrężanie jej.