Czy pogoda ma wpływ na układ krążenia?

Osoby, które zmagają się z problemami sercowo-naczyniowymi, bardzo często skarżą się na nasilenie objawów oraz gorsze samopoczucie podczas gwałtownej zmiany pogody. Czy warunki klimatyczne rzeczywiście mają wpływ na układ krążenia?

„Zawsze powinniśmy być wyczuleni na takie dolegliwości, jak bóle zamostkowe, bóle w klatce piersiowej nasilające się przy wysiłku, duszność, uczucie kołatania serca, skoki ciśnienia tętniczego, i to niezależnie od pogody, choć rzeczywiście takie objawy mogą nasilać się przy jej gwałtownych zmianach. Potwierdzają to m.in. badania prowadzone w Szwajcarii, w których stwierdzono istotną korelację między prędkością wiatru i wielkością zmian ciśnienia atmosferycznego a częstością zawałów serca. Okazuje się, że rolę odgrywa nie tylko prędkość, ale i kierunek wiatru. W krajach śródziemnomorskich wykazano metodami naukowymi niekorzystny wpływ wiatrów południowych, co potwierdza nasze lokalne obserwacje wzrastającej zapadalności na zawał serca, gdy wieje halny. Warto podkreślić, że niezależnie od pogody, każde niepokojące dolegliwości zawsze należy zweryfikować pod kątem chorób serca” – podkreśla prof. dr hab. Piotr Podolec, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych z Kliniki Chorób Serca i Naczyń Instytutu Kardiologii CM UJ w Krakowie, na łamach portalu pulsmedycyny.pl

Choroby sercowe w czasie zimy

U ludzi starszych, po 70 roku życia, w okresie zimy, występuje 32% więcej zawałów niż w czasie innych pór roku. Gwałtowna zmiana temperatury objawiająca się chłodnym, zimowym powietrzem, pobudza receptory skórne, co skutkuje aktywacją układu współczulnego. W taki sposób zwiększa się stężenie hormonów we krwi, takich jak adrenalina i noradrenalina. Proces ten może doprowadzić do skurczu tętnic, przyspieszenia akcji serca, wzrostu ciśnienia tętniczego, wystąpienia zawału.

Pogoda a choroby układu sercowo-naczyniowego

Prawidłowa temperatura dla osób z ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowego to 23,3 °C. Temperatury poniżej tej wartości, jak i powyżej, zwiększają możliwość wystąpienia zawału mięśnia sercowego jak i pojawienia się chorób wieńcowych. Ryzyko zawału serca jest większe im większa jest wilgotność powietrza. Również ciśnienie atmosferyczne ma wpływ na wystąpienie incydentów sercowo-naczyniowych. Optymalna wartość ciśnienia dla ludzkiego układu krążenia to 1016 hPa. Zarówno wzrost ciśnienia atmosferycznego jak i jego spadek może być przyczyną powstania chorób układu krążenia.

Żaden człowiek niestety nie ma zdolności wpływania na warunki atmosferyczne. W czasie gwałtownych zmian w pogodzie, warto jednak obserwować nasz organizm, ponieważ wiele schorzeń układu sercowo-naczyniowego, w początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Niezwykle ważne jest więc monitorowanie zachowań naszego organizmu podczas różnych warunków atmosferycznych. Jeśli podczas nagłej zmiany pogody zauważymy niepokojące objawy, warto porozmawiać o tym z naszym lekarzem.

Polecamy także produkty i akcesoria firmy Fonte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *